Jak wybrać psychoterapeutę?

Projekt “SIMON – system i metoda komputerowej terapii depresji” nr POIR.01.01.01-00-0272/18-00 jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

 

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem psychoterapeuty to oznacza, że podjąłeś decyzję o rozpoczęciu terapii. Gratulacje. To może być Twoja jedna z najważniejszych decyzji życiowych. Pojawia się zatem pytanie: jak wybrać psychoterapeutę?

Dwa najważniejsze czynniki wyboru psychoterapeuty

Niestety w Polsce psychoterapeutą może zostać każdy, kto otworzy działalność o takim profilu. Badanie z 2017 roku donosiło, że w Polsce tylko niespełna połowa terapeutów świadczących usługi psychoterapeutyczne posiada certyfikat. Dlatego podstawowym kryterium wyboru psychoterapeuty powinno być wybranie osoby, która oprócz wykształcenia wyższego (najczęściej z psychologii, pedagogiki, medycyny), ukończyła czteroletnie, podyplomowe szkolenie akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne z psychoterapii w wybranym nurcie i posiada certyfikat jego ukończenia.

Drugim bardzo istotnym czynnikiem jest uczestniczenie przez psychoterapeutę na superwizje. To spotkania z bardziej doświadczonym specjalistą, a ich celem jest wzbogacanie umiejętności i doświadczenia psychoterapeuty oraz zapewnienie pacjentowi najwyższej jakości psychoterapii. Te dwa czynniki są bardzo ważne dla Twojego bezpieczeństwa.

 

Inne ważne kwestie i czynniki niepokojące

Dodatkowo warto sprawdzić, czy psychoterapeuta ma doświadczenie w pracy z podobnymi problemami oraz w jakim nurcie psychologicznym pracuje. Nie każda terapia ma udowodnioną naukowo skuteczność. Jednymi z najpopularniejszych są terapia poznawczo-behawioralna i terapia psychodynamiczna. Jednak o skuteczności terapii nie decyduje nurt. Najważniejsza jest relacja, jaka się zbuduje między pacjentem i terapeutą oraz na ile pacjent poczuje się komfortowo i bezpiecznie.

Czynniki, którą mogą Cię niepokoić:

  • nie czujesz się wysłuchany
  • na terapii słyszysz historie innych pacjentów
  • inna bliska osoba lub partner (a nie jest to terapia par) uczęszczają do tego samego terapeuty
  • czujesz się oceniany, krytykowany, przymuszany do podjęcia jakiejś decyzji
  • nie czujesz akceptacji, empatii i wsparcia ze strony terapeuty
  • nie określiłeś z terapeutą warunków terapii i nie wiesz jaki jest plan terapii

Również jeśli nie podoba Ci się ton głosu terapeuty, źle się czujesz w jego gabinecie, “nie czujesz chemii” z terapeutą, możesz go zmienić. Od tego są pierwsze konsultacje, aby dać sobie czas na decyzję. Nie rezygnuj z terapii, tylko szukaj innego terapeuty.

 

Bibliografia:

  1. Gilbert M.C., Evans K. Superwizja w psychoterapii, GWP, Gdańsk 2004.
  2. Suszek, H., Grzesiuk, L., Styla, R., & Krawczyk, K. (2017). Who and How Conducts Psychotherapy in Poland. Part II. Results from a Nationwide Survey. „Psychiatria”.